Depresszánsok
A depresszáns olyan szer, amely csökkenti a stimulációt és az izgalmat. Ezek széles körben elérhetők receptre kapható gyógyszerek és tiltott szerkekként egyaránt. Bizonyos depresszánsokat orvosi felhasználásra írnak fel, olyan problémák kezelésére, mint például a szorongás, fájdalom vagy alvászavarok, míg másokat vagy legálisan vagy illegálisan, rekreációs céllal használnak. A depresszánsokra gyakran hivatkoznak nyugtató-, vagy kábítószerként (downer) mivel fogyasztásuk csökkenti az éberséget.
Gyakori Depresszánsok
- Alkohol
- Alfa/Béta Blokkolók
- Barbiturátok
- Benzodiazepinek
- Cannabinoidok
- Disszociatívok
- Első Generációs anti-hisztaminok
- GHB és GBL
- Nonbenzodiazepinek
- Ópiátok

Alkoholtartalmú Italok
Történet
A depresszánsok története évezredekkel ezelőttre nyúlik vissza. Az alkoholt, ami egy ősi depresszáns, az emberek már Kr.e. 10000-ben fogyasztották, amit bizonyít a Késő-Kőkori söröskancsók felfedezése is. Más természetes depresszánsoknak, mint például az ópiátoknak is ősi múltja van.
Napjainkban széles választékban váltak elérhetővé a szintetikus depresszánsok. Ezek közé tartoznak olyan jól ismert drogok, mint a Xanax (alprazolam), az Ambien (zolpidem) és a hírhedt Quaalude (metakvalon). Az orvostudomány fejlődésével ezeket a depresszánsokat finomhangolták és mindegyik specializált hatást kapott. Az olyan gyógyszerek, amelyeket alvássegítésre, szorongásoldásra, vagy éppen izomlazításra optimalizáltak, általános nyugtatás helyett, egyre jobban elterjedtek. Emellett a modern depresszánsok sokkal biztonságosabbak. Mindezen fejlemények ellenére, az alkohol maradt a legnépszerűbb depresszáns, valószínűleg a könnyű hozzáférhetőségének, a társadalomban lévő széleskörű elfogadottságának és a világ legtöbb pontján lévő legális státuszának köszönhetően.
Hatások
A részletesség kedvéért nézz rá a konkrét kategóriákra, vagy szerekre!
A hatások, a „feljövő” és a depresszánsok egyéb tulajdonságai nagyban függenek a típustól és a konkrét hatóanyagtól, de általánosságban mindnek meghatározó hatása a mentális és testi funkciók lelassulása, elnyomása. Néhány depresszáns azonnal és rövid ideig dolgozik, míg más szerek hatásának több időre van szüksége a kiteljesüléshez és tovább tart.
Sokan azok közül, akik depresszánsokat használnak, úgy érzik, hogy a szerek megváltoztatják az érzelmi állapotukat, elnyomva a fájdalmas és kényelmetlen érzéseket. Míg ez lehet a drog kezdeti hatása, nagy a valószínűsége annak, hogy a depresszió és a negatív érzelmek csak súlyosbodnak a depresszánsok használata után – kiváltképp a magas dózisok és a kényszeres újra adagolás után.
A depresszánsok hosszútávú hatásai között van a fizikai- és pszichológiai függőség, tolerancia, hangulatingadozás és túladagolás. Egy ember, aki éppen túladagolt, általában álmataggá válik és elájul. Mivel a depresszánsok lelassítják az agyi és testi folyamatokat, a test és az agy közti üzenetek sokkal lassabbak lesznek, így a legtöbb testi funkció, mint a szívverés és a légzés lelassul. Ezen túl az emberek, akik szokásszerűen vagy túlzottan sok depresszánst fogyasztanak, hajlamosak a függőségre.
Pozitív
- Fokozott közvetlenség
- Emelkedett hangulat
- Szorongás enyhülése
- Álmatlanság enyhülése
Semleges
- Lelassult reakcióidő
Negatív
- Romlott ítélőképesség
- „Képszakadás”
- Fokozott balesetveszély
- Légzőszervi leállás
Függőség
Azok az emberek, akik függőségeket alakítottak ki, általában nehezen hagyják abba a szer használatát egyedül. Ez azért van, mert a depresszánsok több elvonási tünettel járnak, amelyek rendkívül kellemetlenek lehetnek; ezek többek között lehetnek görcsök, izomrángások, pánikroham és delírium. Ahelyett, hogy végig menjenek a detoxikáció fájdalmas folyamatán, a függők gyakran döntenek úgy, hogy szokásaik rabjai maradnak.
Ártalomcsökkentés
Depresszánsok hatása alatt vezetni rendkívül veszélyes és nem ajánlott. Az ilyen jellegű szerek gyakran rontanak az ítélőképességen és a mozgáskoordináción, kiváltképp magas dózisokban.
Szinergiák
Általánosságban véve nem bölcs dolog a központi idegrendszeri depresszánsok keverése, mivel jelentősen megnő a túladagolás és a légzőszervi leállás esélye. Az alkohol, vagy benzodiazepinek használata egy átlagos adag heroinnal rengeteg ópiát függő túladagolását és halálát okozta.
Forrás: Tripsit.me